Słownik sushi
Dashi
Bulion z wodorostów wykorzystywany do przygotowywania zup.
Gohan
Chleb powszedni Japończyków, czyli gotowany ryż. Obecny przy wszystkich posiłkach, przygotowywany na różne sposoby, podawany w miseczkach, ale także formowany w kulki czy kromki.
Maki sushi
Powstają w wyniku ułożenia ryżu, oraz ryby (często także ogórka) na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zwijania maki-sushi używa się często bambusowej maty. W ten sposób powstaje rulon, który jest krojony na mniejsze kawałki.
Miso
Pasta sojowa będąca bazą dla bardzo popularnej zupy o tej samej nazwie.
Nori, Kombu, Wakame
Glony bogate w błonnik, witaminy i minerały. Są składnikiem zdrowych i smacznych sałatek oraz bardzo dekoracyjnym dodatkiem do wielu dań. Paseczkami z nori owinięte są sushi maki.
O-cha
Zielona herbata, pita po każdym posiłku i przy każdym spotkaniu towarzyskim. Parzona przez 2-3 minuty wodą w temperaturze 80 stopni.
Sake
Słowo to w Japonii oznacza wszelkie napoje alkoholowe. Napój o zawartości od 14-18 procent alkoholu, wytwarzany z ryżu i znany na świecie jako sake, w Japonii nazywa się nihonshu. Tradycyjnie w restauracjach oferowana jest sake na ciepło (zazwyczaj w zimie), lub na zimno. Podaje się ją w swego rodzaju dzbanuszku bez ucha, z którego przelewa się ją potem do niewielkiej, wąskiej czarki (o-choko) i z niej spożywa.
Sashimi
Cienkie paski surowej ryby najwyższej jakości.
Shoyu
Wszechobecny sos sojowy. Zastępuje sól, jest przyprawą, a także składnikiem innych sosów i potraw. Inne dobrze znane sosy to sezamowy sporządzany na bazie pasty miso i ponzu z nutą cytrusową, wąskiej czarki (o-choko) i z niej spożywa.
Sushi
Najsłynniejsza potrawa japońska na świecie. Przygotowuje się ją z ryżu oraz najróżniejszych owoców morza, ryb, warzyw, grzybów i jajek. Przygotowuje się je na wiele sposobów, niezależnie jednak od sposobu przygotowywania, niezmienne jest to, że ryż do tej potrawy zakrapia się octem ryżowym. Powstanie tej potrawy datuje się na wiek XVIII. Świeże mięso ryb oblepiano ryżem i owijano w plastry glonów i tak zabezpieczone rozwożono z Tokio do różnych części cesarstwa. Najpopularniejsze formy sushi to nigiri-sushi to sushi formowane w ręku. Ryż formuje się w owalne "paluszki", a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę.
Tempura
Małe kawałki ryb, owoców morza, warzyw i grzybów zamaczane w specjalnym cieście i krótko smażone w głębokim oleju, chrupiące i bardzo smaczne.
Tofu
Twarożek z mleka sojowego, jest tradycyjnym składnikiem potraw orientalnych, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich.
Tsukemono
Przetwory kwaszone. W Japonii kwasi się szpinak, kalafiory, chińską kapustę, białą rzodkiew daikon, bakłażany, ogórki, czosnek, rzepę, grzyby, pędy jadalnej paproci, pędy bambusa, kłącza lotosu, kwiaty wiśni japońskiej i wreszcie śliwki Ume, z których powstaje specyficzny japoński przysmak (umeboshi).
Undon i somen
Czyli makaron pszenny, i soba, czyli makaron gryczany. Makarony są nie tylko dodatkiem do zup, lecz daniem samym w sobie. Zimny makaron w sosie to popularny posiłek latem.